O síle slov...

Vloženo: 13.09.2017 Změna: 13.09.2017 15:02 Diskuze: 0

Určitě jste už nejednou slyšeli nebo četli o tom, že naše slova mohou mít nečekanou sílu. Zamýšleli jste se ale někdy nad tím, proč tomu tak je? Čím jsou pro nás slova a jak je můžeme využívat vědomě k vlastnímu prospěchu?

Na slova, ať už vyslovená nahlas nebo jen v duchu (znáte to, když se Vám stále něco honí hlavou, nekonečný komentář a hodnocení toho, co se děje, co by se dít mělo nebo naopak nemělo), můžeme nahlížet jako na formičky, do kterých ukládáme naše myšlenky. Anebo naopak, všechny naše myšlenky, záměry, ideje, nápady, vize, hodnocení, názory, atd., to všechno je docela neurčité, dokud tomu nedáme konkrétní tvar v podobě slov. Stejně jako světlo může být zároveň vlněním a zároveň částicí, v závislosti na očekávání pozorovatele, může být i svět kolem nás potenciálně dobrý i špatný, podle toho, na co zaměříme a jaká slova k použijeme k jeho popisu. Klíčem je, stejně jako ve fyzice, pozorovatel, to znamená my a naše interpretace. Použijeme-li určitá slova, dáme situacím a událostem nálepku, která často navždy ovlivní, jak na tuto zkušenost budeme vzpomínat. Stejně tak naše pocity. Představte si například abstraktní obraz, plný všemožných barev a neurčitých tvarů. Prohlížíte si jej a vyvolává ve Vás nějaké pocity. Dokud je však nepojmenujeme, zůstávají neuchopené a nekonkrétní. I když působí, až slova, kterými je vyjádříme, jim dají zcela specifický význam.

Co je ale skutečně zajímavé, a stojí za bližší prozkoumání a využití, je fakt, že když to vezmeme z druhého konce, naše slova a naše popisy v jazyce zpětně ovlivňují naše pocity. Často se to však děje automaticky, bez našeho vědomí. A tady se otevírá prostor pro nás, jakožto tvůrce vlastní reality.

Jistě znáte, jaké to je, když někomu líčíte nepříjemný zážitek, který se Vám nedávno stal. Vaše popisy mohou obsahovat slova jako hrozný, příšerný, hloupý, bolest, stres, panika, deprese, hrůza, zlost, lítost a Vy cítíte, jak na Vás začínají nepříjemné pocity působit i přes to, že dnes jste ve zcela jiné situaci. A naopak, jestliže se rozhovoříte o něčem, co bylo skvělé, radostné a povznášející, brzy se na Vás projeví pocity příjemné. Je prokázáno, že 20% všech slov má na naše pocity přímou linku. Zkrátka působí, až už jsme si toho vědomi či nikoli. Pro ještě lepší pochopení tohoto propojení si zkuste udělat malý experiment. Vezměte situaci, která je svým způsobem docela neutrální, cestu do práce, přípravu jídla nebo cokoli, co Vás zrovna napadá a popište ji nahlas negativními slovy, výrazy a frázemi. Jak se cítíte? Nezačínáte být náhodou nervózní, trochu víc napjatí, možná se mračíte a Váš hlas jakoby zvážněl? Vyzkoušejte, zda pocítíte rozdíl, když tu stejnou situaci popíšete slovy chvály a radosti. Je to úleva? Cítíte se trochu lehčí, možná se začínáte usmívat a oči Vám samy od sebe víc září? Toto jednoduché cvičení můžete provádět také tak, že se zaměříte pouze na jedno jediné slovo a budete si jej v duchu nebo nahlas opakovat a tiše pozorovat, jak se na Vás projevuje jeho síla. O jakém slově budete raději meditovat? Vyberete si slovo jako problém, bolest, úraz nebo raději uvolnění, léčení, vitalita?

Pokud tedy víme, jak na nás slova působí, proč je nevyužít k tomu, abychom se cítili lépe? Odpovídáte si v duchu "ano, samozřejmě" a vzápětí hned následuje "ale"? Výborně! Můžeme začít právě tady. "Ale" je slovo, které ihned popírá nebo alespoň snižuje váhu toho, co bylo řečeno. "Chci zhubnout, ale nevím, jestli to zvládnu" zkusme třeba zaměnit za: "Chci zhubnout a uvidím, jak se mi bude dařit". Pochvala typu: "Udělal jsi to skvěle, ale..." bude znít ještě povzbudivěji, když ji přeformulujeme do podoby: "Udělal jsi to skvěle. Příště ještě prosím...". Slovem "ale" také vyjadřujeme skutečnost, že sami sobě odporujeme: "Líbí se mi to, ale mohlo by to být víc/méně...", "Mám se dobře, ale nedaří se mi v tom a v tom...". "Ale" jakoby v sobě skrývalo možnost selhání, potřebu omlouvat se předem, že věci nedopadnou, jak mají, jakousi nedostatečnost. Zkusme to tedy znovu. Bez "ale". Pro začátek úplně stačí, když se čas od času zastavíme a uvědomíme se, jaká vlastně používáme slova a jaké pocity v nás vyvolávají. Zaposlouchejte se do svých vlastních frází a vyjádření a nesnažte se nic měnit. Pro zatím jen pozorujte. Je jedno, jestli jde o vnitřní monolog, rozhovor s kamarádem nebo kamarádkou nebo pracovní konverzaci .. Vyzkoušejte si to.

 

text: Lenka Horáková


Aktuálně

JE ČAS NA ZMĚNU:
1.1.2022
1.1.2022

Vážení a milí,

v současné době si vybírám čas na přehodnocení své vlastní životní cesty a až do odvolání služby neposkytuji. Nadále se věnuji svým dětem a soustředím se na zvýšení kvalifikace formou studia na vysoké škole v oboru sociální a pastorační práce. Kromě toho jsem byla nucena v posledních měsících zaměřit pozornost opět do svého vlastního vnitřního světa, abych procházela další fází intenzivního sebepoznání a ujasnila si směr, kterým se  vydám v nadcházejícím životním období. V případě, že máte jakékoli otázky, můžete mi napsat:-).  Děkuji za pochopení a všem přeji do nového roku pevné zdraví, hodně lásky, klidu a spokojenosti. Srdečně, Lenka:-)Rychlý kontakt:
1.12.2016
1.12.2016

Ing. Lenka Horáková
mob.: (+420) 731 007 755
email: lenka@terapieprozivot.cz
skype: terapieprozivot