Jak se dostat z problému ...

Vloženo: 01.12.2017 Změna: 05.01.2018 17:22 Diskuze: 0

Steve de Shazer je považován za tvůrce tzv. "krátké terapie zaměřené na řešení" (SFBT = Solution Focused Brief Therapy). V knize - Zázračná otázka - jsou popsány hlavní principy tohoto přístupu, které mohou být už samy o sobě velmi užitečnými ukazateli na cestě ke změně. Proto Vám je nabízím s krátkým komentářem jako první pomoc, pokud se zrovna nacházíte v problému...

1. Když Vám něco dobře funguje, dělejte toho víc

Nacházíte se v problémové situaci? Dobře. Neztrácejte drahocenný čas a energii analýzou „důvodů“ proč se to děje a jak moc Vás to zatěžuje. Zkuste to tentokrát jinak a zaměřte svoji pozornost přímo na řešení. Víte, co Vám osobně v problémových situacích obvykle pomáhá? Co na Vás zabírá? Výborně! Dělejte to a dělejte toho víc!!! Pokud nevíte, přemýšlejte dál. Máte zkušenost, kdy se Vám stejný, podobný, ale třeba i úplně jiný problém dařilo řešit? Co jste udělali? Jak jste na to šli? Jak jste se tehdy zachovali? Co Vám nejvíc pomohlo? Můžete něco z toho využít právě dnes? Pokud ano, jak? Hledejte ve svém vlastním životě situace, kdy se Vám problémy dařilo řešit a stavějte na tom, co už máte vyzkoušené, co umíte a co právě Vám funguje. Zkoumejte, co a jak děláte jinak v době, kdy se Vám daří dobře a tyto postřehy vědomě používejte. Zapisujte si, vyvíjejte vlastní strategie, budete překvapeni, co všechno dokážete zvládnout úplně sami:-)

2. Když Vám to nefunguje, dělejte něco jiného

Všichni máme podivnou schopnost opakovat stále ty stejné postupy, i když nefungují. Dokola a dokola až jsme z toho pak unavení. Čekáme, že když budeme někomu neustále opakovat, ať se změní, ať se chová jinak, ať udělá to či ono, tak „on“ (druzí lidé, partneři, děti, šéfové, kolegové) se nakonec změní. Že když si budeme neustále stěžovat nebo zkoušet donekonečna nefunkční řešení, okolí nebo naše životní situace se změní. Omyl! Stejným přístupem dostaneme téměř s jistotou i stejný výsledek. Zkuste to jinak! Experimentujte a udělejte změnu jako první! Ať už Vám kdokoli radil cokoli a vypadá to jako skvělé řešení, pokud Vám to nefunguje, možná to není řešení pro Vás. Najděte jiný způsob, vydejte se jinou cestou, zkrátka – udělejte Vy něco jinak než obvykle. Přetněte stereotyp, vystupte ze začarovaného kruhu, zkuste jinou odpověď, reagujte jinak na své protějšky, změňte obvyklou trasu, zkuste jiný sport nebo jiný druh terapie J. A nemusí to být ani velká změna… usmějte se, když Vás zase někdo rozčílí nebo o věcech a situacích, které Vás trápí „jen“ popřemýšlejte nově a jinak. Dejte jim jiná jména a jiné významy. Cokoli změníte, se počítá, protože …

3. Malé kroky mohou vést k velkým změnám

Není třeba se soustředit na nedostižné cíle, které se zdají být taaaak vzdálené, že nás odrazují svojí nereálností. Zkuste to po malých krůčcích. Malá drobnost dnes odpoledne, malá změna dnes večer… Uvidíte, život se začne obracet k lepšímu. Vydejte se po krocích, které zvládnete "levou zadní" a uvidíte, že se budete cítit lépe. A budete mít chuť udělat zase další, byť malý krok. Můžete také zjistit, že najednou se daly do pohybu i věci, o kterých jste si mysleli, že vůbec nemohou nastat, nebo na které byste stěží rozumem přišli… nastartovali jste systémovou změnu, aktivovali jste „energii“ řešení:-).

4. Řešení se nutně nemusí vztahovat k problému

Tohle je velmi zajímavé. Většinou jsme zvyklí analyzovat problém, najít jeho "jádro" nebo příčinu a poté ho začít řešit tím, že začneme tuto příčinu odstraňovat. Vydejme se pro tentokrát jinou cestou! Neztrácejme čas s hledáním příčiny problému, ale rovnou se zaměříme na řešení, na požadovaný/cílový stav - na to, co chceme, po čem toužíme, co hledáme. A nejzajímavější na tom je, že ono to funguje! Vyzkoušejte si to sami. Položte si otázku: „Jak bude vypadat můj život, kdyby tu problém vůbec nebyl/až bude problém vyřešen?“ Představujte si, přemýšlejte, piště, udělejte si nástěnku, zpívejte si o tom nebo to namalujte - cokoli právě Vám vyhovuje a vytvořte si jasnou vizi toho, jak vypadá Váš „cílový stav“. Jaký přesně je Váš život a každý jeden den v tom novém, krásném provedení? S čím budete ráno vstávat? Jak zjistíte, že už problém není? Jak to bude vypadat? Jak se budete Vy cítit? Co budete dělat? Jak ostatní zjistí, že se u Vás něco změnilo? Na čem to poznají? Tvořte si svoji budoucnost a vykročte rovnou tímto směrem…

5. Ale pozor na „jazyk“

Protože jazyk = slova, která použijeme na cestě k řešení se velmi liší od jazyka (od slov), kterým obvykle popisujeme problém. A vzhledem k tomu, že naše komunikace (a to i ta vnitřní – naše myšlenky, přesvědčení apod.) probíhá v jazyce, je moudré sledovat a uvědomit si, co se děje, když popisujeme problém, symptomy, nedostatky. Co s námi tyto popisy dělají? Jak se v nich cítíme? Moc dobře asi ne. Budete se ale divit, jak se to změní, když pozornost zaměříte směrem k řešení. Objeví se nejen zcela jiná řeč, ale změní se také celková "energie", změní se Vaše „naladění“. Proto popisujte své další kroky, své záměry a cíle a popisujte je pozitivně. Neříkejte ale, co tam nebude – zkuste rovnou přijít na to, co bude „místo toho“ nechtěného (místo nervozity a stresu možná chcete klid a vyrovnanost, místo partnera/kolegy/atd., který už nebude nepříjemný, chcete partnera/kolegu/atd., který je vstřícný, dobře naladěný, se kterým se Vy cítíte dobře atd.) Používejte slova ve svůj prospěch!

6. Vždy existují výjimky

A tady je prostor pro naše vnitřní zdroje, které si často vůbec neuvědomujeme, že máme. Přesto, že máme problémy (symptomy, bolesti, potíže apod.), nevyskytují se většinou stále. A pokud ano, možná se mění v průběhu času jejich intenzita, jejich projevy. Ptejte se proto sami sebe, co je jinak, když problém nemám nebo když je "menší"? Jak se to stalo? Čím se to děje? Co je zdrojem tohoto zlepšení? Jak to mohu použít? Objevujte pozitivní výjimky ve svém vlastním životě a naučte se je cíleně využívat. Převezměte zodpovědnost a vytvářejte si sami příležitosti (pomůcky, situace, atd.), kdy se Vám daří lépe!

7. Budoucnost není pevně daná…

Měníme ji každým naším rozhodnutím, každou myšlenkou, které přikládáme velkou váhu, každým přesvědčením, které pro nás něco znamená. Čím víc budete tvořit, tím snazší pro Vás bude věřit, že budoucnost není pevně daná. Nemusí být předurčená právě tak, jak si ji představujeme zrovna dnes. Máme vliv a můžeme ho využít! My jsme ti tvůrci, ta síla, ta energieJ.

Připravila: Lenka Horáková

Pozn.) Text je inspirován hlavními principy tzv. krátké terapie zaměřené na řešení, kterou vytvořil americký psychoterapeut Steve de Shazer se svým týmem. Je popsána v knize „Zázračná otázka“, Portál 2011. Jedná se velmi pragmatický a efektivní přístup, jehož cílem je pracovat a rozvíjet s klienty to, co jim osobně pomáhá a skutečně funguje.

Pokud Vás tento přístup zaujal, ale přesto nevíte, kudy do toho ...

... nebo jak to všechno změnit, vyzkoušejte práci na sobě s průvodcem... Pustíme se do toho společně:-).


Objednat se můžete zde.


Aktuálně

JE ČAS NA ZMĚNU:
1.1.2022
1.1.2022

Vážení a milí,

v současné době si vybírám čas na přehodnocení své vlastní životní cesty a až do odvolání služby neposkytuji. Nadále se věnuji svým dětem a soustředím se na zvýšení kvalifikace formou studia na vysoké škole v oboru sociální a pastorační práce. Kromě toho jsem byla nucena v posledních měsících zaměřit pozornost opět do svého vlastního vnitřního světa, abych procházela další fází intenzivního sebepoznání a ujasnila si směr, kterým se  vydám v nadcházejícím životním období. V případě, že máte jakékoli otázky, můžete mi napsat:-).  Děkuji za pochopení a všem přeji do nového roku pevné zdraví, hodně lásky, klidu a spokojenosti. Srdečně, Lenka:-)Rychlý kontakt:
1.12.2016
1.12.2016

Ing. Lenka Horáková
mob.: (+420) 731 007 755
email: lenka@terapieprozivot.cz
skype: terapieprozivot